Jau artėja žiema, todėl turime keisti padangas į žiemines. Jokių problemų, jei praėjusio sezono padangos yra geros būklės. O jeigu reikia pirkti naujas? Kaip nesuklysti renkantis iš tokio didelio siūlomų padangų asortimento? AutoBonus.lt šį klausimą uždavė įmonei UAB „Balsana“ - vienam stambiausių padangų pardavėjui Lietuvoje. Kompanijos specialistas pasistengė kuo išsamiau papasakoti mums apie žiemines padangas. Kur pirkti, kaip pirkti, kaip įsigyti pigiau ir kodėl reikia saugotis pernelyg patrauklių kainų?
Žieminės padangos. Išsirinkti sunku, bet įmanoma...
2008-10-20 15:27Stambus ar smulkus protektorius?
Renkantis padangas svarbu žinoti, kokiomis sąlygomis jas naudosime. Jei važinėsime miesto keliais, daugiau tiks minkštos gumos ir smulkaus protektoriaus padangos – jos tylios ir saugios. Tačiau jei reguliariai važinėsite kaimo keliais, verčiau rinkitės dygliuotas stambaus protektoriaus padangas. Jos skleis truputi didesnį triukšmą, bet užtikrins geresnį sukibimą tiek važiuojant giliu sniegu, tiek pavasariniais keliais.
Dygliuotas ar ne?
Dygliai labiausiai tinka važiuojant kaimo keliais arba tose situacijose, kai vairuotojas nesijaučia tvirtai. Dygliai padeda valdyti automobilį ekstremaliomis sąlygomis – apledėjusioje sankryžoje, staigiai stabdant arba įsibėgėjant. Tačiau nemanykite, kad apledėjusiame kelyje jūsų mašinytė bus tokia pat paklusni kaip ir vasarą, net jei „avės“ naujausias Bridgestone. Be abejo, solidžios žieminės padangos – puikus pasirinkimas šaltuoju metų laiku, tačiau ir tai neleidžia atsipalaiduoti. Juk nevažiuojate priešpriešine juosta motyvuodami tuo, kad jūsų automobilyje įrengtos saugos pagalvės. Žiemos kelias klastingas, ir apie tai nedera pamiršti. Daugumai vairuotojų žiemą dygliai užtikrina psichologinį komfortą. Atminkite – plikledžiu dygliuotos padangos visada geriau! Pats didžiausias dygliuotų ir frikcinių padangų privalumas yra tai, kad galite prognozuoti reakciją bei jaustis saugiau miesto keliuose bei plentuose.
Be abejo, važiuojant ledu ar sniegu frikcinės padangos nusileidžia dygliuotosioms, tačiau jas geriau rinktis vykstant šlapiu asfaltu ar akmeniniu grindiniu, ypač kai spaudžia sausas šaltukas. Reikėtu pridurti, kad padangų gamintojai kasmet sukuria vis naujesnius frikcinių padangų modelius, kurie perima geriausias dygliuotųjų savybes. Dar vienas svarbus momentas – dygliuotomis padangomis toliau Lietuvos nenuvyksite. Skandinavijos šalyse dygliai leidžiami, o Lenkijoje ir Vokietijoje – ne. Todėl jeigu reguliariai savo automobiliu vykstate poilsiauti, slidinėti už Lietuvos ribų Europoje, jums būtina įsigyti frikcines padangas, t.y. padangas be dyglių.
Minkšta ar kieta guma?
Kuo minkštesnė guma, tuo žemesnis padangos greičio indeksas. Turint minkštas frikcines padangas vokiečių autobanuose negalėsite lėkti 200 km/h greičiu, nes padanga paprasčiausia pradės irti. Laikantis visų greičio apribojimų taisyklių Lietuvos keliuose, tokių problemų neturėtų iškilti. Minkštos padangos slidžiuose paviršiuose geresnės, tačiau jos greičiau dyla. Be abejo, viskas priklauso ir nuo vairavimo ypatumų. Tačiau atminkite, kad padangos kietumo pirštu patikrinti neįmanoma; riedėti ir puikuotis parduotuvės lentynoje – du visiškai skirtingi dalykai.
Pigiau ar brangiau?
Kuo brangesnės žymaus gamintojo padangos, tokio kaip Continental, Michelin, Goodyear, Bridgestone, Nokian ir t.t., tuo daugiau šiuolaikinių elementų ir technologijų panaudota jų kūrimo ir gamybos metu. Savo ruožtu ir tokių padangų techniniai duomenys bus geresni, nei „ekonominės klasės“ produkto. Tačiau jei nekreipsim dėmesio į technines charakteristikas, dauguma mano, kad, kuo brangesnė padanga, tuo ji turi būti geresnė, bet tai ne visada tiesa. Tiek brangių, tiek ekonominių padangų asortimente rasime favoritus ir autsaiderius, būtent todėl specialistas rekomenduoja renkantis padangas vadovautis ne tik kaina ir prestižu, bet ir techniniais parametrais bei lyginimo testų rezultatais. Tokie testai vartotojui leidžia išsirinkti geriausią protektorių iš „brangių“ vardų sąrašo. Testai taip pat įrodo, kad „ekonominiai“ gaminiai, tokie kaip Barum arba Matador, taip pat gali pasiekti aukštų rezultatų, ir tai bus visai ne blogiausias pasirinkimas, juolab, jei pirkėjas renkasi pagal kainą. Kalbant apie „ekonomines“ padangas, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad tarp jų labai daug abejotinos kokybės gaminių. Tokios padangos dažniausiai nedalyvauja palyginamuosiuose testuose, jas dažniausia galima įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose Maxima, Rimi arba Lietuvoje populiariame Vilniaus automobilių turguje Gariūnuose, taip pat kituose stambiųjų respublikos miestų automobilių prekyvietėse. Tokių padangų kainos svyruoja nuo 70 iki 100 Lt už vienetą, dažniausia pardavėjai negali pateikti atitikimo sertifikato, informacijos apie šalį-gamintoją, padangos nenumatytos europinėms rinkoms ir t.t. Jei nenorite susidurti su tokiais gaminiais, AutoBonus rekomenduoja pirkti padangas specializuotuose centruose arba tose prekybos vietose, kur klientas gali gauti profesionalią konsultaciją ir atitinkamo lygio paslaugas. Juk neperkame duonos batų parduotuvėje.
Ar yra sukurtos idealios padangos?
Šį klausimą padangų pardavėjams užduoda beveik kiekvienas pirkėjas, ir čia vėlgi svarbu žinoti – kur bus naudojamos padangos. Vienos žieminės padangos puikiai tinka atlydžio metu, kitos idealios važiuojant ledu, tačiau sausame asfalte jų stabdymo kelias ilgesnis, o pačios jos triukšmingesnės. Todėl testus dažniausia išlaiko ne tos padangos, kurios rodo geriausius rezultatus, o tos, kurios suderina geriausias savybes.
Kur gauti informacijos?
Kur galima gauti informacijos, jeigu norite įsigyti geriausias žiemines padangas? Geriausias nepriklausomas ekspertas – vokiečių autoklubas “ADAC” , kuris testuoja padangas prieš kiekvieną sezoną. Geru autoritetu pasižymėjęs vienas rusų leidinys, kuris atlieka objektyvius padangų testus - žurnalas „Авто Ревю”.
Ar tiks žiemą universalios (demisezoninės) padangos?
Ne! Lietuvos klimato sąlygomis jos tiks tik per techninę apžiūrą, o ne tam, kad saugiai vairuotumėte žiemą. Nė vienos žieminės padangos negali būti normaliai eksploatuojamos vasarą. Ir atvirkščiai – nė vienos vasarinės padangos negali garantuoti stabilų ir saugų kelią žiemą. Tai yra, demisezoninės padangos neužtikrins jums saugaus važiavimo žiemą ir vasarą.
Garantijos
Atminkite, kad nė vienoms naujoms padangoms nesuteikiama garantija nuo nusidėvėjimo, nes tai priklauso ne tik nuo gumos, iš kurios pagamintos padangos, sudėties, bet ir nuo konkretaus vairavimo stiliaus, automobilio modelio, jo techninės būklės, eksploatavimo ir t.t. Garantija gamykliniam brokui išsaugoma visam padangų naudojimo laikotarpiui.
Koks aptarnavimas?
Didelę reikšmę turi vizualus įspūdis ir asortimentas. Jei servise yra švaru, pardavėjai kvalifikuoti ir tvarkingi, tai teikia daugiau pasitikėjimo, negu servise, įrengtame garaže, kuriame iš trijų padangų modelių išsirinkti siūlo nekompetentingas meistras. Taip pat svarbu pajausti, kada pardavėjas stengiasi padėti išsirinkti geriausią gaminį, ir kada – bando „įkišti“ konkrečias padangas. Yra pora klausimų, į kuriuos klientas turi teisę gauti atsakymus. Kur ir kada pagamintos padangos? Ar bus įmanoma šį modelį įsigyti ir kitą sezoną? Ar galiu nusipirkti panašias padangas pigiau? Gauti profesionalius atsakymus į šiuos klausimus jums padės oficialių atstovų pardavėjai, tik čia galėsite įsitikinti, ar tinkamas jūsų pasirinkimas.
Parduotuvėje ar turguje?
Perkant padangas iš oficialaus atstovo jus ne tik puikiai aptarnaus, bet taip pat gausite padangų kilmės garantiją. Netikėkite, jei jums pasiūlys 16-os colių žinomo ir „brangaus“ vardo padangas už 100 Lt. Akivaizdu, kad tai arba labai pasenęs modelis, arba padangos pagamintos JAV rinkai, kur gumos mišinio sudėtis ir protektorius žymiai skiriasi nuo europietiškų ir tokios padangos visiškai netinka Lietuvos keliams. Ir dar – oficialus atstovas greičiausia suteiks jums nuolaidą, ir galų gale kokybiškos padangos atsieis tiek pat, kiek Gariūnų turguje, kur jus negausite jokių garantijų. Geros žieminės padangos – brangus malonumas, tačiau ne brangesnis už kėbulo remonto darbus, nekalbant apie sveikatą, kurios nenusipirksi, ir amžiams sugadintų nervų.
Išvados
Pirkite padangas atestuotuose parduotuvėse, montuokite jas sertifikuotuose servisuose ir skaitykite palyginamuosius testus. Gero jums kelio!